americky stafordsirsky terier povaha

14. října 2008 v 14:14 | Monikx |  americky stafordsirsky terier

ANGLICKÝ NÁZEV:
American Staffordshire Terrier
PŮVOD:
Předky Amerického stafordšírského teriéra označujeme Anglické buldogy a teriéry. Bližší příbuzní jsou Americký pitbulteriér a Anglický stafordšírský bulteriér, který se odlišuje lehčími kostmi a menšími rozměry. Plemeno je známé z 19. století. Standard stafordšírského teriéra byl poprvé schválen v "Americkém klubu chovatelů psů" 10.června 1936. Později, v roce 1972, k označení přidali ještě slovo "americký" a již jako Americký stafordšírský teriér je plemeno zaregistrováno v FCI. Ve východní Evropě se stali známí až v roce 1989 a rychle dobývali popularitu.
POPIS:
Svým nevelkým vzrůstem Americký stafordšírský teriér dělá dojem velmi silného a výkonného psa. Výška v kohoutku psů je 46 až 48 cm, a u fen 43 až 46 cm. Váha musí odpovídat rozměrům. Velká hlava je střední délky, lícní kosti jsou svalnaté. Čumák kvadratický, široký a vypouklý. Uši krátké, posazené vysoko. Oči jsou temné, široce umístěné. Nedovoluje se růžové zabarvení víček. Krk je silný a středně dlouhý. Hruď široká a hluboká. Přední nohy přímé, široce postavené, což dovoluje rozvinutí hrudi. Bedra mají silnou svalovinu. Ocas je posazen nízko, je krátký, přímý s tenkým konečkem. Srst je krátká, hustá a lesklá. Barva se připouští jakákoliv - jednobarevná i se skvrnami.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 46 až 48 cm.
Fena má v kohoutku 43 až 46 cm.
VÁHA:
Musí odpovídat rozměrům.
SRST:
Krátká, hustá a lesklá.
CHARAKTER:
Psi tohoto plemene se chovají pro ochranu majetku a pro své vlastnosti i jako osobní tělesní strážci. Ale stafordšírský teriér potřebuje učit disciplíně, a to co nejdříve tak, jak dovoluje jeho svéhlavost a tvrdohlavost. Kromě toho všeho je stafordšírský teriér známý jako vynikající krysař.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 1 - Teriéři typu bull.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
AST
ČÍSLO STANDARDU:
286 / 13.04.1995 (Velká Británie)


Historie vzniku plemene...

Je to samostatné plemeno, které vzniklo ve 2. polovině 20. století. Bylo vyšlechtěno většinou pro výstavní účely. Úřední standard plemene byl zaregistrován až v roce 1972, ale již dlouho před tím bylo z Anglie do USA převezeno plemeno Stafordšírského bulteriéra, který byl přímým předkem našeho dnešního Stafordšírského teriéra.
Souboj mezi psy byl ve 30. letech 20. století velice oblíbený a chovatelům se podařilo vyšlechtit větší variantu anglického teriéra - Amerického teriéra. Zpočátku toto plemeno nemělo ustálený typ, což chovatele přinutilo přijmout všeobecný standard plemene.

V důsledku této standardizace byly přijaty 2 druhy tohoto plemene:
1.) pravý Americký stafordšírský teriér,
2.) Americký pitbulteriér, který dodnes nebyl uznán FCI jako samostatné plemeno.

Základní rozdíl mezi těmito plemeny jsou ve výšce, váze a v zabarvení.
Například Americký stafordšírský teriér má výšku 43 až 48 cm, Americký pitbul má výšku 46 až 56 cm. Americký stafordšírský teriér váží asi 18 až 23 kg, Americký pitbul váží 23 až 26 cm.
Zabarvení Amerického stafordšírského teriéra je přesně omezené standardem. Americký pitbul může zabarvení různé.

Americký stafordšírský teriér je dobrý společník, hlídač, ale vyžaduje pevnou ruku majitele. Je třeba mít neustále na zřeteli, že je pro okolí nebezpečný. Novému majiteli se však neobyčejně snadno přizpůsobuje.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 puntickar puntickar | 14. srpna 2010 v 12:20 | Reagovat

vazi 23 az 26cm??? xD

2 euphoric euphoric | Web | 7. září 2010 v 15:14 | Reagovat

Teriéři jsoun super a krásný je i černý terirér, kdysi ruský. Velký a mohutný pes

3 dora dora | 18. října 2010 v 13:15 | Reagovat

co tu píšeš za bludy, stafordšírský bulteriér je velmi milý, a především vhodný k dětem, nejdřív si něco přečti pak zákládej blog!!!

4 rakije rakije | 3. března 2013 v 22:11 | Reagovat

nemívám ve zvyku kdekoliv na cokoliv reagovat, ale toto  je snad nejhorší věc, co jsem kdy kde o AST četla - a že jsem toho četla celkem dost, než jsem si ho pořídila. Váží 18-23 kg? jako dospělý pes ? To má mé půlroční "štěňátko" !!

5 rakije rakije | 3. března 2013 v 22:21 | Reagovat

v jednom odstavci - barva se připouští jakákoliv, v dalším odstavci - je přísně omezena standardem ? No nevědět o nich nic a číst tohle, tak jsem z toho skutečně jelen :-(

6 jane jane | 18. července 2015 v 23:47 | Reagovat

[3]:Ale vy čtete o teriérovi nikoli o bulteriérovi a to je docela podstatný rozdíl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama